Foto: Tamara Zidar
Da li ste čulI za dule? Ne, one nemaju veze sa komšijom Duletom. Dula je žena koja pomaže ženi na porođaju.
No, da počnemo iz početka
Zašto dula?
Dula kao reč potiče iz starogrčkog jezika (δούλη) i znači “žena koja služi”. Dula je upravo to, žena koja služi ženi na porođaju.
Reč je prvi put upotrebila medicinski antropolog Dejna Rafael još 1969. godine kao naziv za ženu koja pruža postporođajnu brigu. Kao rezultat pionirskog delovanja doktora Maršala Klausa i Džona Kenela, značenje reči “dula” se proširilo i na brigu pre i tokom porođaja.
To su novotarije. Kakva su to čudna imena i odakle sad dula na porođaju?
Da li se sećate priča vaših baka/prabaka i/ili filmova iz tog perioda i porođaja žena? Tada su se porođaji dešavali u kući. Muž nije bio prisutan, a žena bi bila okružena ženama. Majkom, sestrom, bakom, komšikom, drugaricom, ženom koja se već porođala… To su sve bile dule, samo što tada nisu imale takvo fensi ime. Tada su se zvale samo žene. Kako smo u međuvremenu izgubile kontakt sa drugim ženama i kontakt sa porodicom u bitnim životnim trenucima, izmisliti dulu je bilo neophodno.
Da li je dula babica?
Ne, dula nije babica. Dula nema medicinsko znanje. Dula ne pregleda, dula ne preseca pupčanu vrpcu, dula ne procenjuje ništa oko porođaja.
A čemu onda služi dula?
Da pruži emocionalnu i psihičku podršku. Da ohrabri, da bodri, da pomogne, da pridrži, da podrži, da masira, da kaže da će sve biti u redu, da uradi sve što je u njenoj moći da mami bude prijatnije. Dula služi da bude tu. I da služi.
Meni to ne treba.
Ovo je izjava koju najčešće izgovaraju mame koje se prvi put porađaju. To je ta samouverenost koju sve imamo kada tek postajemo mame.
Tek kod drugog deteta shvate koliko bi im prisustvo dule bilo dragoceno u najranjivijim i emocionalno-fizički izazovnim situacijama.
Ako moj suprug/parner bude na porođaju, da li će mi trebati dula?
Suprug/partner je nezamenljiv. U idealnim scenarijima, na porođaju su i partner i dula (pored medicinskog osoblja). Partner je tu da pruži vid podrške i sigurnosti koju dula ne može. I obrnuto. Dula zna tok porođaja, dula je najčešće i sama majka i razume kroz šta porodilja prolazi. Dula ima znanje o fazama porođaja, ima iskustvo, daje informacije i pruža sigurnost majci, ali i ocu. Dula je deo idealnog tima podrške koju čine babica i partner.
Da li postoje dule u Srbiji?
Da, od 2012. godine kada je održana prva obuka za njih od strane DONA international svetske organizacije dula. Obuku je držala dula Réka Dézsi iz Mađarske koja je prisustvovala na preko 150 porođaja i koja je međunarodno priznata trenerica za buduće dule.
Da li ih ima u bolnicama?
Ne, one nisu zvanično zaposlene u bolnicama, iako je to situacija širom sveta, pogotovo u Americi već 30 godina.
Kao što nam je svima poznato, u Srbiji se promene dešavaju polako, te i dule polako ulaze u porodilišta. Potrebno je vreme da zasposleni u porodilištu shvate da je dula njihov prijatelj, deo tima i da svi zajedno imaju misiju da porodilji pomognu da ima lepo iskustvo rađanja i da se lepo upozna sa svojom bebom. Dula ulazi u porodilište na insistiranje majke i najčešće to bude suptilno. Ponekad dula bude predstavljana kao kuma, kao sestra ili drugarica. Nije bitno kako se zove, bitno je da pomogne.
Šta ako moja izabrana bolnica ne dozvoljava prisustvo druge osobe?
Dula može biti od pomoći i kod kuće. Najčešće trudnica ne mora na prvi znak početka porođaja da se spakuje i ode u porodilište. Praksa u srpskim porodilištima je da trudnicu, čim dođe u porodilište, postave da leži, što samo po sebi ne pomaže ni mami ni bebi. Koliko god mi prkosili gravitaciji, ona je moćnija i snažnija nego što zamišljamo. Gravitacija je, na porođaju, naš prijatelj i trudnica treba da šeta i hoda dokle god je njoj prijatno. Voda, tuširanje i ples kukovima u značajnoj meri obezboljava porođaj i pomaže ženi da rodi bebu. U idealnim uslovima se u porodilište odlazi u poslednjem momentu.
A porođaj kod kuće?
Mama koja se odluči za porođaj kod kuće može imati dulu na raspolaganju od samog početka, tokom porođaja i par sati nakon rađanja bebe. Prednosti prisustva dule na porođaju su mnoga, istražena i dokazana.
Gde mogu da nađem dulu?
Nakon završene obuke, inspirisane i prepune elana, dule su napravile sajt www.dula.rs na kome možete saznati sve što vas zanima o dulama, ali i videti listu dula koje trenutno rade u Srbiji. Nakon što izaberete dulu, možete je kontaktirati i zakazati sastanak sa njom kako biste bili sigurni da je baš ona vaš pravi izbor. Dule organizuju i druženje sa dulama povremeno, te je najbolje pratiti facebook stranicu Dule Srbije i biti u toku sa dešavanjima.
Da li dule naplaćuju svoje prisusustvo.
Biti dula je poziv koji zaheva odsustvo od kuće, razdvojenost od dece i potpunu dostupnost trudnici. Nakon što odaberete dulu i dogovorite njeno prisustvo na vašem porođaju, dula je vama dostupna 24h i čeka vaš poziv. Porođaj nekad može potrajati i par dana i zahteva od dule da svoj život podredi tome.
Pojedine dule su spremne da volontiraju kako bi stekle iskustvo, ali ostale naplaćuju svoje prisustvo. Cene se razlikuju, a o kojoj je cifri reč, najbolje i najjednostavnije je da kontaktirate svoju izabranu dulu i pitate je za cenu.
Mislila sam da je to humani poziv, da to dule rade iz ljubavi. Zašto se to naplaćuje?
Poziv dule je svakako human. I svakako zahteva veliku ljubav, posvećenost i veru da porođaj može biti lepo iskustvo. U slučaju da dula mora da dođe u sred noći, ona mora da obezbedi čuvanje svoje dece. Mora da obezbedi odsustvo sa posla, ukoliko ga ima. Da li biste platili masažu? Da li biste platili osobu da vam pričuva dete? Da li biste platili osobu da vam očisti stan? Dula takođe pruža svoje usluge za koje nema definisanu satnicu, raspored i ograničenje.
Kakve veze imaju dule sa jogom, religijom, ideologijom…
Nikave. Neke od dula se bave jogom, neke psihologijom, neke progamiranjem, neke arhitekturom, neke fotografijom. Bitno je da pronađete dulu koja najviše odgovara vašem senzibilitetu i sa kojom se osećate prijatno.
Kako mogu i ja da postanem dula?
Pohađanjem kursa koje drži neko od sertifikovanih instruktora zvaničnih organizacija dula. U Beogradu se organizuje DONA obuka i ove godine traje od 14-17. aprila. Ukoliko želite da se prijavite, imate još malo vremena. Pišite na dulesrbije@gmail.com i pratite facebook event na kome možete pronači sve potrebne informacije. Broj mesta je ograničen.
Kao uvod, 25. marta od 18 časova će biti održan webinar sa Rékom, na kom ćete moći iz prve ruke da saznate više obuci. Webinar je besplatan, prijavite se na vreme.
I da sumiramo na kraju, šta je dula iz zašto bi trebalo da je imamo?
Dula je vaša najbolja drugarica na porođaju koja ima iskustva sa rađanjem i koja vam pruža bezuslovnu podršku. Naša zajednička misija je da nasmejane i srećne upoznate vašu bebu i započnete život zajedno ispunjen ljubavlju, podrškom i poverenjem. Jer, srećna mama, srećna porodica. Srećna porodica, lepši svet!
U okviru nedelje dula 2015. godine, zamolili smo mame koje su imale dulu na svom porođaju da nam napišu kako im je ona pomogla. Pogledajte sedam videa u okviru playliste “Imali smo podršku dule”
No Comments