Prošle godine smo rešili da isprobamo neke društvene igre koje nisu toliko zastupljene u redovnoj ponudi. Bilo nam je važno da igre budu jednako zanimljive za našu ćerku ali i da ih i mi s jednakim uživanjem igramo s prijateljima. Jedna od preporučenih bila je preslatka strateška igra “Takenoko”, koja spada u takozvane igre dobrog raspoloženja (feelgood games). Sam naziv igre je zapravo japanska reč za izdanak bambusa.
Elem, japanski car je dobio džinovsku pandu na poklon od kineskog cara, ali panda jede isključivo bambus! Car želi da pandi obezbedi hranu, ali bi hteo i da bambusov vrt bude lepo uređen. Osnovnu igru može igrati 2-4 igrača, kojima je cilj da za japanskog cara naprave bambusov vrt i uz to nahrane pandu. Igra je namenjena za uzrast od 8 i više godina, ali sasvim je u redu igrati je i sa sedmogodišnjacima. Zbog strateškog karaktera igre, deca je mogu igrati bez odraslih tek kad se sasvim naviknu na pravila i upamte ih. Dizajn je prosto neodoljiv i biće kao magnet za svako dete, što će učiniti da ga eventualne nejasnoće ne frustriraju.
Da bi se napravio bambusov vrt potrebno je rešiti određeni broj zadataka. Da bi se to postiglo igrači će postavljati nove parcele, navodnjavati ih, uzgajati tri vrste bambusa i trpeti dobre i loše uticaje nepredvidivih vremenskih prilika. Uz to, potrebno je upravljati baštovanom ali i pandom koja se ponekad uplaši od munje pa mora da pojede tek izrasli bambus kako bi se smirila. Nakon što neko prvi reši predviđeni broj zadataka, car dolazi da vidi svoj vrt i proceni ko je bio najuspešniji. Igrači zadatke dobijaju izvlačenjem tajnih kartica, a njihovim rešavanjem skupljaju bodove. Naravno, pobednik je onaj onaj s najviše bodova, odnosno igrač zaslužan za najlepši vrt, sitog pandu i zadovoljnog cara.
Postoje tri vrste zadataka koje igrač može da ispunjava izvlačenjem kartica, uz ograničen broj aktivnosti u svakom potezu. Zadaci obuhvataju kreiranje vrta uz poštovanje zadatog rasporeda raznobojnih parcela, hranjenje halapljive pande na određeni način, kao i baštovanove planove za uzgajanje bambusa. S obzirom da igrači nekada svojim zadacima ometaju tuđe, nesvesno pomažu drugim igračima ili su prinuđeni da odustanu od nekog zadatka, nije lako predvideti pobednika.
Najprijatnija stvar kod ove igre to što na stolu, s izuzetkom zadataka, ne postoji koncept „moje“ i „tvoje“. Iako igrači jesu protivnici jedni drugima, ne stvara se negativno raspoloženje među njima i akcenat nije na sticanju vrednosti već na promišljanju poteza. Dok rešavaju svoje zadatke, svi koriste zajedničke resurse igre i iste figurice baštovana i pande. Igrač koji prvi reši predviđeni broj zadataka možda jeste najefikasniji u njihovom rešavanju, ali tek će prikupljeni bodovi reći ko je zapravo pobednik. Nas je osmogodišnja ćerka pobeđivala u svim dosadašnjim partijama.
Jedna partija traje oko 45-60 minuta. Pravila se lako uče, dovoljna je probna partija da se zapamte. Lepo dizajnirano uputstvo iz kutije nam se činilo nepotpunim pa smo sa sajta proizvođača skinuli česta pitanja i odgovore i rešili sve nedoumice. Igra za sada ne postoji na srpskom jeziku, ali osim za čitanje uputstva, većini igrača nije potrebno poznavanje stranih jezika. Igra je modularna pa svaki put izgleda i odvija se drugačije. Kocka kojom se određuju vremenski uslovi u igru unosi i faktor sreće. Postoji i ekspanzija za 5 i 6 igrača, sa dodatnim fazonima. Igru smo kupili u jednom od domaćih klubova društvenih igara, a tu treba proveriti da li je u pitanju verzija s pravilima na jeziku koji vam odgovara. Najtoplije preporučujem Takenoko! Odoh da nahranim pandu.
Igru Takenoko možete kupiti u Games4you prodavnici ili preko njihovog sajta.
No Comments