U nekoj pretumbaciji naišao sam na svoju staru dečju enciklopediju iz osamdesetih i obradovao se da će koristiti mojoj ćerki (4,5 god.), ali sam se ubrzo setio da je to enciklopedija za osnovce i da nije za njen uzrast. Tražeći enciklopediju koja će joj odgovarati i koja će joj biti zanimljiva i korisna do polaska u školu, supruga i ja smo naišli na „Enciklopediju Larousse za mališane“. Bilo je još opcija ali nakon provere na netu, izbor je pao na Larousse.
Knjiga nije prevelikog formata i detetu je zato lako da je koristi. Tvrdo je koričena, papir debeo, pa deluje kao jedna od knjiga koje će preživeti detinjstvo. Dizajn i moderne ilustracije su nas obradovali – sve pregledno, čitko i lako razumljivo. Crtež je jednostavan ali ipak prenosi obilje detalja na koje upućuje tekst. Naša ćerka se veoma zainteresovala za objašnjenja, a ilustracije nisu samo proizveli njena dodatna pitanja, već je imala potrebu da sama dopunjava objašnjenja već stečenim znanjima. Uvek je raspoložena da dalje diskutujemo o temama koje smo do tada zajedno prešli. Naravno, važno je prepričati i mami šta je sve novo naučila. Kad god ne zna šta bi sa sobom a ja joj predložim da nastavimo sa čitanjem enciklopedije, spremno skače na trosed i krećemo s novim oblastima. Za koji dan ćemo stići do kraja, pa će potom čitati sama, svojim redosledom (a s obzirom da već zna polako da čita i da piše pisma Deda Mrazu, verujem da će u tajnosti već sada čitati neke delove teksta. U tajnosti, jer joj je bolji fazon da joj knjige čitaju mama i tata, pred kojima se ponekad pravi da ne ume…).
Sadržina je dinamična. Iako je u pitanju enciklopedija, forma je prilagođena deci. Autori su svesni da detetu lako dosade preopširna objašnjenja ili šabloni, pa su određeni tekstovi osmišljeni kao uputstva i pravila ponašanja, pričice u vidu stripova, odgovori na pitanja a ne samo nagomilane informacije. Tu su i prikazi situacija iz života ili opisi raznih procesa (šta se dešava kada se auto pokvari, otkud neka hrana u prodavnici i slično…), kao i odabrane zanimljivosti. S vremena na vreme se pojavljuje deo „Zabavi se“ u kome se od deteta nešto traži. To su čas jednostavni logički zadaci povezani sa prethodnom temom, prepoznavanje, povezivanje, imitacije a čas predlozi za eksperimente, crtanje ili druge aktivnosti. Povremeno se javljaju teme koje su deci posebno privlačne a na prvi pogled su manje „ozbiljne“ – sve o tome kako funkcioniše jedan cirkus ili sve o gusarima. Međutim, dete će i sa tih stranica doznati nešto novo, povezaće poznate i nepoznate elemente iste priče u jednu celinu. Deca se osećaju udobno i samouvereno kada naiđu na poznatu ili veoma jednostavnu materiju (npr. koje životinje žive u šumi a koje u moru i slično, što dobro znaju i sa dve godine), pa nije strašno što će u ovoj knjizi među nepoznanicama naići i na mnogo toga što već duže vreme znaju.
Ova knjiga je, na sto dvadesetak strana, podeljena u 7 glavnih tema: Telo, Kuća i grad, Istorija, Priroda, Životinje, Zemlja i svet, Kosmos. Svaka od tema je podeljena u logičke celine koje olakšavaju detetu da znanja koja već ima poveže sa novim informacijama. Namenjena je deci predkolskog uzrasta, a po mojoj subjektivnoj proceni za uzrast od 3 do najviše 7 godina, što zavisi i od samog deteta. Školarci su već mnogo zahtevniji i svakako spremni za veću količinu podataka. U tekstu/prevodu smo naišli na minimalan broj grešaka, ali verujem da će ih svaki roditelj prepoznati i usmeriti svoje dete. Toplo je preporučujem!
No Comments