Džulija Donaldson, autorka Grozona, zadala je drugima, ali i sebi, težak zadatak. Voljen, čitan, mažen, pažen, Grozon je brzo osvojio naša srca, kućne biblioteke, avanture, snove, crteže. Vest da je napisala i objavila novu knjigu mogla je da znači samo jednu od dve stvari – loš pokušaj da napravi nešto slično ili još jednu sjajnu ideju. Kako sam se samo oduševila kad sam shvatila da je reč o ovom drugom! Sve ću da vam pričam, samo polako.
Glavna junakinja ove priče je najmanji i najtiši stanovnik jedne sasvim obično-neobične farme. Zajedno sa kokoškom, guskom, patkom, ovcom, svinjom, konjem, psom, kravom i dve mačke živi i jedna mala bubamara. Životinje se predstavljaju i javljaju glasovima, ponosno, glasno, grlato. Jedino malecka bubamara stalno ćuti. Jedne večeri dva uljeza kuju plan da ukradu kravu šampionku sa farme, prateći mapu. Jedina koja ih vidi i čuje je naša mala junakinja, koja obaveštava ostale prijatelje životinje i smišlja plan kako da spasu kravu i kazne nevaljalce. Na kraju lopovi bivaju kažnjeni i uhapšeni, život na farmi se nastavlja, a mala bubamara ostaje i dalje najmanji i najtiši član ove vesele i bučne družine.
Džulija ume da izabere saradnike – tako je ovu knjigu sjajna Lidija Monks ilustrovala u stilu kolaža, neobično stilizovanih i “nalepljenih” sličica i detalja. Jasna je, vedra, jarkih boja i prosto osvaja reljefnim, šljokičastim koricama koje bude sva čula.
Napisana u prepoznatljivom dobrom stihu, kružne kompozicije, sa velikim brojem ponavljanja – Mala bubamara je stvorena za čitanje naglas. Dule obožava oglašavanje životinja, učestvuje, smeje se, uživa. Knjižica je inteligentno napisana i duhovita, i ima jedan važan zaplet koji je čini tako zanimljivom i originalnom, vrcavom i vickastom. Ponavljanja poput refrena omogućava deci da brzo uđu u štos, nauče tekst, uhvate ritam i uključe se u čitanje. Razvija pamćenje, razmišljanje, osećaj za ritam i dinamiku, jer se svaki put čita drugačije.
Posebna zanimljivost je da se mala bubamara nalazi na baš svakoj stranici knjige, skrivena na raznim šašavim mestima, u različitim veličinama. Negde će je odati trag, a negde ćete baš morati da se potrudite da je sa mališanima pronađete. Nama je ova skrivalica posebno zabavna.
Detalj sa čitanjem mape je sjajna ideja – deca imaju priliku da se upoznaju sa tim kako mapa funkcioniše, mogu prstićem da prate put do kravine štale i tako prave malu mapu uma da nauče tekst o tome gde se koja životinja na farmi nalazi.
Knjiga koja drži pažnju, koja vozi, klizi, peva. Knjiga koja se lako čita i ne prestaje da zabavlja. Međutim, mene kao mamu je osvojila i za Bubamaru emotivno vezala jedna važna poruka koju sam u njoj pronašla. Poruka da je svaka jedinka važna i vredna, da svako, ama baš svako ima nešto pametno što može da nas nauči. Da nisu uvek oni najglasniji i najsnalažljiviji – najmudriji. Da mudrost i dovitljivost leži često u onima malenima, ćutljivima, čiji glas se ne čuje svaki dan, a kada se čuje – zaslužuje da mu posvetimo pažnju. U knjizi se nigde ne čuje bubamarin glas – čak i kad govori, ona šapuće – ali ono što ona kaže najvrednija je i najkorisnija ideja u čitavoj knjizi. Isto kao sa decom – možda je ta umanjena perspektiva nekog ko sa strane posmatra veliki i ozbiljan život odraslih pravi, novi ugao iz koga se mogu videti i rasplesti nepravilnosti. Možda je mali trik sve što nam je potrebno da perspektivu izvrnemo naopačke i svet vidimo drugačije.
4 Komentara
Divna recenzija. Knjiga za decu a sadrzi tolike istinitosti iz sveta odraslih. Posebno mi se dopalo ovo da oni najglasniji i najbucniji cesto nisu i najmudriji i da oni ljutljivi svojim cutanjem mogu mnogo vise da kazu i vece mudrosti da nam poklone. Bubamara, deci uvek interesanta Ljubav prema ovom tufnastom insektu prenosi se sa generacije na generaciju. Kada sam ja bila dete posecivala sam livade leti samo da bih pronasla bubamaru, simbol decje radosti, srece i slobode. Sada tu ljubav prenosim svojoj cerki. Na frizideru imamo nekoliko magneta bubamare: najvecu tata bubamaru, zatim mamu i minijaturnu dete bubamaru kako kaze moja cerkica. Volimo da slusamo i pesmu Branka Kockice “Let, let bubamaro” a kada sunce grane i stigne prolece a zatim i leto mi pohrlimo na livadu, radujemo se kada na zelenim vlatima trave uocimo maleni crveni kruzic kako mili svojim nozicama. E prava euforija nastaje tek tada kada pruzimo prst i ona nam se zacas nadje na ruci. Cuje se cika, vriska ja se borim da je nepaznjom slucajno ne zgnjecimo pevamo joj pesmicu Let, let…dok ona ne rasiri svoja mala prozracna krila i kao sto Branko kaze vine se u visine pod oblake cak…Majusno stvorenje koje nas ne ostavlja ravnodusnim
[…] Šta je saznala mala Bubamara – glasna knjiga o jednoj tihoj bubamari […]
[…] Bubamarina priča | Keva.rs on Šta je saznala mala Bubamara – glasna knjiga o jednoj tihoj bubamari […]
[…] „Šta je saznala bubamara mala“ […]