Foto: Aleksandar Nakić
Sigurno se sećate smaranja naših roditelja u osnovnoj i srednjoj školi da vodimo računa kako koristimo mobilni telefon i internet na njemu, da tamo vrebaju opasne stvari i opasne čike i da se obavezno prvo konsultujemo sa njima pre instaliranja nove aplikacije.
Naravno da se ne sećate.
Jer mi nismo imali mobilne telefone. Umalo da kažem da nismo imali ni internet, ali to nije istina. Svi se sećamo zvuka dial-upa dok se konektuje na fantastično brzih 14,4 kbps. I to ako su nam zvezde naklonjenje tog dana.
Vremena su se promenila, mobilni uređaji su danas dostupni svima, a internet beremo po drveću. Jedinu kontrolu koju imamo jeste životno doba našeg deteta kada ćemo mu kupiti tu magičnu spravu koja danas služi za sve drugo, samo ne za razgovor.
Roditelji koji spadaju u onu sortu kontrol frikova jedva dočekaju i uvale detetu mobilni još u prvom razedu pod parolom “da znam gde je, da može da me nađe”. Drugi pak, iz onog hipi klana, pokušavaju da poreknu postojanje savremenih uređaja i obećavaju kupovinu za eventualno punoletstvo.
Većina koja se nalazi između ne samo da konstantno preispituje svoje odluke, nego i odluke drugih roditelja saboraca, dok čekaju svoje mališane da završe sportiće/šahiće/baletiće/karatiće.
I kao i kod svake roditeljske odluke, prava mera i pravi odgovor ne postoji. Neko će reći “ne možeš ih izolovati, treba da su u trendu, to im je možda potencijalna buduća profesija,”, a neko će pak težiti više analognim načinima komunikacije, nekim zaboravljenim ljudskim vrednostima kao što su poverenje i vera da će vaspitanje još od rođenja našeg deteta uroditi plodom.
Kojoj god grupi da pripadate, malo opreza nije na odmet.
Ako dolazite iz neke tehničke struke, ako vladate terminologijom i ako spominjanje onih starih srpskih reči kao što su imejl, instagram, fejzbuk i čet ne izaziva paniku kod vas, verovatno imate neku ideju kako ćete kontrolisati korišćenje raznih uređaja kod vašeg deteta. Ali ako vas to ne zanima i ako vam sve to deluje potpuno konfuzno i zbunjujuće, postoje ljudi koji misle i rade za vas.
Jedna od aplikacija koja vam je dostupna i koja je osmišljena baš iz tog razloga je i Vip Dečja zona. Da vam pomogne kako biste mogli da razumete i kontrolišete kako vaše dete koristi telefon.
Aplikacija vas vodi kroz razna podešavanja i dopuštenja, kao što su vreme kada dete može da koristi telefon, aplikacije koje su mu dozvoljene, sadržaj koji mu je plasiran i način na koji konzumira internet.
Ukoliko i reč “aplikacija” izaziva nemir u vama, ne brinite. Ona će vas sama voditi kroz proces podešavanja, tako da ćete moći intuitivno da procenite šta i gde da kliknete kako biste detetu ograničili pristup. A jednom kada to uradite, možete na miru detetu predati taj magičan uređaj i osloniti se na tehnologiju koja kontroliše tehniku.
Ali, ne zaboravite. Čak i u slučaju da sve to ne urodi plodom, vi ste roditelj i vaša je poslednja. Rečenica “vrati mi telefon” će u nekim situacijama mnogo brže rešiti svaku potencijalnu dilemu, dramu i problem.
I samo se setite da smo mi preživeli bez gumenih podloga na igralištima, kaciga, štitnika za kolena, auto sedišta i flaširane vode.
Neće nas jedan mobilni telefon nadmudriti!
No Comments