“Kako preživeti rad od kuće sa decom” – softverska firma organizovala webinar za roditelje
Korona i priča o ovom virusu su svuda oko nas. Sve se promenilo – posao, navike, naše kretanje, celokupan život… Kako izgeda radni dan od kuće ako imate malo dete/decu, a potrebno je da budete skoncentrisani i da možete da radite iz svog doma, a da ne zapostavite i njih, govorila je Sanja Rista Popić, pedagog i osnivač firme “Parentis” – preduzeća za savetovanje i edukaciju roditelja, na webinaru koji je organizovala softverska kompanija InterVenture.
Verovatno se u periodu vanrednog stanja osećate preopterećeno. Dajte pre svega sebi vremena da napravite sistem koji funkcioniše, započela je priču Sanja.
Ako se osećate zarobljeno, ako imate utisak da vam deca stalno stoje nad glavom, da je narušen vaš privatni prostor, možda je najbolje da prvo preispitate vaša lična očekivanja i kapacitete. Nije vreme za dodatne stresove, za nešto što nije prioritet… Potrudite se da najpre ovaj problem rešite.
Šta je potrebno vama, šta partneru, a šta deci?
Nekome je potrebno vreme za sastanke, nekome privatnost, nekome red u prostoru, podela zaduženja…. Potrebni smo deci uravnoteženi da bi se i oni normalno osećali, da bi osetili stabilnost, nepodeljenu pažnju…
Identifikovati potrebe svih članova porodice i odrediti prioritete je jako važna stavka u organizaciji u doba vanrednog stanja. Deca jesu jako važna, ali ovo je situacija kao u avionu – prvo je potrebno srediti sebe da bismo mogli da sredimo i decu. Potrebno je izraziti svoje potrebe, negovati timski duh… Dogovor i saradnja moraju da postoje da bismo mogli da funkcionišemo, a potrebno je i da identifikujemo sadašnje prioritete. Organizacija pre izolacije je jedno, ovo je nešto sasvim drugo, kao što sam naziv kaže, vanredno stanje.
Napravite strukturu i ritam dana i testirajte šta najbolje funkcioniše. Zavisno od uzrasta deteta, popričajte sa partnerom, pokušajte da, ako je dete dovoljno veliko, mu pojasnite šta se sada dešava, kako će se stvari izmeniti, ispričati im kako će se oni sada ponašati. Ako su manja deca, isplanirajte češće pauze, jer oni ne mogu da budu sami 8 sati.
Potrebno je da im pojasnimo, što je konkretnije moguće, da im objasnimo šta će se sada promeniti i kakav će biti raspored dnevnih aktivnosti. Kada ustajemo? Ko će gde da boravi tokom dana, ko će odakle da radi…? Moramo da im objasnimo da nećemo moći sve vreme da budemo sa njima jer deci je važna izvesnost.
Deci jako prija vizuelni raspored aktivnosti. Možete samo rukom da nacrtate da bi oni znali šta ih sve čeka u toku dana. Jer, kao što sam već rekla, njima je važna izvesnost.
Pripremite im neki deo, kutak u domu da se igraju, nešto što će im zaokupiti pažnju. Ako su deca malo starija (5-6 godina), možemo da im damo i povremeno neko zaduženje koje će se odnositi na pomoć u pripremanju hrane, pospremanju nečega u kući, prepustiti da sami smisle šta da rade i kako da se zabave. Sasvim je u redu i da detetu nekada bude dosadno. Roditelji nisu animatori koji moraju da im osmisle ceo dan. Upravo je vreme kada niste tu odlično da dete preuzme inicijativu.
Nađite vreme u toku dana da se vidite sa detetom. Bilo kakva aktivnost koja uključuje dodir, maženje, poljubac, đuskanje… Usmerite pažnju na način kako detetu govorite – nemojte da govorite detetu šta da ne radi, nego mu recite šta da radi jer deca koja su mlađa često ne umeju da transformišu rečenicu koja je u negativnom kontekstu. Umesto “Nemoj da vičeš” bolje recite “Budi tih”.
Potrebno je da budemo lični u komunikaciji npr. “Prijalo bi mi da ne vičeš”. Ovo je dobar trenutak da nauče šta nam je u redu, samo je važno da budemo jasni i da postavimo granice. Dobro je ponuditi detetu da ima mogućnost izbora, da bi se uključili u dešavanja.
Ukoliko imate odvojenu sobu, dogovorite se koji je to znak na vratima na primer koji će deci nedvosmisleno pokazivati da imate sastanak.
Ako nemate prostoriju za kancelariju, na neki način ograničite svoj prostor u kome radite (zavesica, traka, ogradica…). Možete ih uključiti u pripreme za sastanak (da vam donese vodu, da vam obriše naočare…) kako bi znali da sada sledi sastanak i vreme kada ne bi trebalo da vas uznemiravaju. Pre nego što se odvojite od njih, potrebno je zbližavanje kako bi lakše podneli vaše udaljavanje.
Ceo vebinar kao i primere konkretnih igara i ideje za zabavu dece na određenim uzrastima, možete pogledati u videu.
Ovo je prvi u nizu vebinara koje će firma InterVenure organizovati u narednom periodu. Pratite njihove najave na poslovnim i društvenim mrežama i priključite se.
2 Komentara
Još ako na sve to imate i kućne ljubimce onda je tek haos 🙂
Ja se posle svih ovih godina i dalje navikavam, ali mi svakako prija